preloader

Plazma Tedavisi

P.R.P. ; Kişinin kendi plazması ile uzun süreli, neştersiz, gerçek güzelliğine kavuşmasını sağlayan anti-aging tedavi yöntemi.

Plazma Tedavisi

P.R.P. ( Platelet Rich Plasma)

‘Platelet Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma Tedavisi’ olarak adlandırılır. Son yıllarda cilt gençleştirme yöntemlerinden hücresel tedavide gelinen en iyi noktalarından biri ve 21. yüzyılın en çok umut veren buluşlarından sayılmaktadır.

Tedavinin Amacı nedir?

Hücrelerin onarıcı, yenileyici özelliklerinden yararlanarak cildin uyarılması ve yenilenmesinin sağlanmasıdır. Herhangi bir yeriniz yaraladığında veya kesildiğinde kandaki onarıcı hücreler ve onların salgıladıkları bazı büyüme faktörleri yarayı iyileştiriyor ise, kandan bu hücreleri izole edip yüz, dekolte, eller veya saç köklerine enjekte ettiğimizde cilt gençleşiyor ve saçların önce dökülmesi duruyor daha sonrada zarar görmüş saç kökleri onarılıp tekrar canlanıyor. Buradaki etken faktör olan plateletler kanın en küçük hücre benzeri şekilli elemanlarıdır ve sayıları 150.000-400.000 mm3 kadardır. Bu plateletlerden salınan büyüme faktörleri hücrelerin onarım mekanizmasını uyararak yaraların iyileşmesini sağlar.

P.R.P. Hangi Durumlarda Etkilidir?

 • Estetik amaçlı uygulamalarda yüz, boyun, dekolte özellikle ellere,
 • Sıkılaştırma ve lifting amaçlı kol ve bacak içlerine,
 • Ciltteki sivilce izleri ve leke gibi sorunların tedavisinde,
 • Cildte çeşitli nedenlerle oluşan kırışıklıkların düzelmesi, çöküntülerin giderilmesi, esneklik ve parlaklığın kazandırılması amacıyla,
 • İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve derinin zarar gördüğü durumlarda,
 • Bazı ortopedik hastalıkların tedavisinde,
 • Kadın ve erkeklerdeki saç dökülmesinin erken evrelerinde, uygulanabilmekte ve çok iyi sonuçlar elde edilmektedir.
 • P.R.P. ve Anti-Aging

  Derinin yaşlanması ile yaralanma sürecindeki bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesi birbirine çok benzer. Bu nedenle cilt gençleştirmeye yönelik lazer, peeling, roller gibi uygulamalarda kontrollü bir travma yaratılır ve ciltte onarım mekanizması uyarılır. PRP tedavisi çok ince uçlu iğnelerle enjeksiyon şeklinde yapılır. Enjeksiyon bölgelerinde plateletler ve beyaz kan hücreleri sinerjik bir etki ile yoğun şekilde büyüme faktörlerinin ve kök hücrelerin serbest kalmasını sağlar. Büyüme faktörleri kollagen ve hyaluronik asit üretimini arttırarak yaraların iyileşmesi, kırışıklık ve akne izleri gibi cilt problemlerinin önemli ölçüde giderilmesini sağlarlar, cilt yenilenir.

  Uygulama Süreci Nasıl? Ne Kadar Sürüyor?

  Kişiden alınan 10 cc kadar kan özel bir tüpe konarak santrifüj edilir. Bu özel işlemden sonra üstte kalan plazma kısmı alınarak tedavi edilmek istenen bölgelere, yüz, boyun, dekolte ve el üzerine veya saçlı deriye mezoterapi yöntemi ile enjekte edilir. İşlemden önce anestetik krem sürülerek 20-30 dk kadar beklenir ve böylece ağrısız acısız konforlu bir uygulama olur. Uygulama 15 dk kadar sürer.

  Yan Etkisi, Riski Nedir?

  PRP kişinin kendi kanından alınarak yapılması nedeniyle alerjik reaksiyon ve enfeksiyon riski bulunmaz. Plazma solüsyonu hazırlanırken steril kit kullanılır. Bu nedenle bulaşıcı hastalık riski yoktur. Yapılan tedavi sonrası hafif kızarıklık olmakla birlikte yarım saat içinde geçmektedir, hemen ardından günlük hayata rahatlıkla devam edilebilmektedir.

  Etkisi Ne Zaman Nasıl Fark Edilir?

  Uygulamadan bir iki gün sonra sağlıklı bir parlaklık, canlılık ve ciltte gerginlik görülür. Tekrar eden seanslarla bu etki uzun süreli kalıcı hale gelir. Uyarılan hücrelerle 2-3 hafta içinde kollagen üretimi artmasına bağlı gerginleştirici etkinlikleri cilde yansımaya başlar. Cildin nemlenmesi ise daha erken fark edilir.

  Kaç Seans Yapılması Gerekir?

  Ortalama olarak 2 veya 3 hafta aralıklarla yapılan 3 veya 4 uygulamadan oluşan kürler kişinin ihtiyacına göre yılda bir veya iki kez tekrarlandığında kalıcı sayılabilecek kadar uzun etkili bir gençleştirici etki sağlamaktadır.