preloader

Mezoterapi

Mezoterapi’nin Latincede kelime anlamı; orta deri tedavisidir. Mezodermden gelişen deri orta katmanına özel olarak hazırlanan ilaçların çok ince uçlu iğnelerle enjekte edilmesiyle hedef bölgenin tedavisinin yapılmasıdır. Tedavi, hem enjekte edilen ilacın etkileriyle hem de iğnelerin yaptığı minimal travmalara karşı derinin kendisini korumak amaçlı bağışıklık sistemini harekete geçirmesiyle oluşur. İlk etapta o bölgede kan akışı ve dolaşım hızlanır, doku beslenmesi artar. Mezoterapi estetik tıp alanında özellikle selülit tedavisi ve cilt gençleştirme yöntemleri arasında en çok kullanılan uygulamadır.

Mezoterapi

Mezoterapi kullanım alanları nelerdir?

Bu tedavi yöntemi 1952 yılında Fransa’da Dr. Pistor tarafından bulunmuş ve geliştirilmiştir. Hem estetik tıp alanında hem de diğer bazı hastalıkların tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Estetik tıpda;

 • Selülit
 • Lokal incelme
 • Cilt gençleştirme (Yüz, boyun, dekolte, eller…)
 • Cilt sıkılaştırma (Lifting) (Yüz, boyun, kollar, bacak içleri, karın…)
 • Çatlak, yara izleri
 • Saç dökülmeleri, saç teli cansızlığı
 • Tıbbi olarak;

 • Romatoloji
 • Ağrı tedavisi
 • Spor yaralanmaları gibi durumlarda kullanılır.
 • Hangi durumlarda uygulanmaz?

  Uygulanması düşünülen hastadan ayrıntılı anamnez alınması önemlidir.Aşağıda belirtilen rahatsızlıkları olan kişilere uygulanmamalıdır.

 • Ciddi kalp yetmezliği bulunan kişiler,
 • Diyabet hastaları,
 • Kronik böbrek hastalıklarında,
 • Antikuagülan tedavisi alan hastalarda,
 • Kanama-pıhtılaşma bozukluğu bulunan kişilere,
 • Hamilelere
 • Uygulama ne kadar sürer?

  Uygulama süresi bölgeye göre değişmekle birlikte 10-15 dakika kadar sürer.

  Kaç seans uygulanmalıdır?

  Kişiye ve kişinin problemine göre değişebilmekle birlikte en az 8-10 seans uygulanır. Seans sayısı beklenti ve kişinin verdiği yanıta göre 15-20 seansa kadar uzayabilir. Seans aralıkları selülit ve lokal incelme tedavisinde yaklaşık 1 haftadır. Cilt gençleştirme amaçlı yapılan mezoterapi’nin sıklığı kişiye ve diğer uygulanan işlemlere bağlı olarak değişebilir. Genel olarak 3-4 hafta aralıklarla 3-4 seans yeterli olmaktadır.

  Mezoterapinin avantajları nelerdir?

  Lokal uygulanıyor olması, sistematik yan etki azlığı, ilacın aktif bioyararlanımı nedeniyle düşük dozlarda verilmesi uygulamanın avantajlarındandır.

  Uygulama sonrası nelere dikkat edilmelidir?

  Uygulama sonrası kişinin günlük hayatını etkileyecek herhangi bir durum söz konusu olmaz. Kişinin yaklaşık 8 saat kadar suyla temas etmemesi, terle ilacın atılmaması için spor aktivitesi ve saunadan kaçınması, güneşten koruması önerilir.

  Yan etkileri nelerdir?

  Bazen enjeksiyon’a bağlı olarak kılcal damarı zedelemesiyle küçük morarmalar oluşabilir, ancak ağrı ve rahatsızlık vermez, 3-5 gün arasında geçer. 18 yaş sonrası her yaştaki kadın ve erkeğe uygulanabilir. Menstürasyon ve emzirme dönemlerinde uygulanmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

  Selülit Ve Lokal İncelme Mezoterapisi

  Selülit tedavisinde ve bölgesel zayıflama amaçlı kullanılan mezoterapiürünleri; cilt altı dolaşımı düzenleyici, yağ depolanmasını engelleyici ve yağ metabolizmasını arttırıcı, ödem çözücü ilaçlarla bazı vitamin ve minerallerin karışımından oluşur. Bu karışım cilt altına, mezoderme çok ince uçlu iğnelerle verilerek sorunlu bölgenin lokal olarak tedavisi sağlanır. Selülitli dokuda kan akımının ve lenfatik dolaşımın düzenlenmesiyle, yağ depozitleri çözülür, yağ hücreleri yağlarını yakmaya başlar ve sertleşmiş bağ dokusu düzelir. Seanslara düzenli bir şekilde devam edildiğinde bölgedeki selülitlerde azalma veya erken dönemde ise tamamen yok olması, istenilen bölgede belirgin şekilde incelme vezayıflama meydana gelir. Selülit ve bölgesel zayıflama tedavisi uygulanabilecek bölgeler; bacak, karın, kalça, diz çevresi, mide, sırt, kol bölgesi gibi bölgelerdir. Ayrıca gıdı bölgesini de sayabiliriz, bu bölgede yapıya ve kiloya bağlı olarak yağlanma ve sarkma varsa mezoterapi en iyi çözümlerden biri olmaktadır. Kişide bir kilo problemi söz konusu ise iyi sonuç alabilmek için mezoterapi ile birlikte beslenme programının düzenlenmesi önerilir. Öncelikle kişinin kilo almasına neden olan herhangi bir sağlık problemi veya başka bir faktör varsa araştırılır. Eğer altta yatan bir neden tespit edilirse tedavi edilir. Kişinin bazal metabolizması, günlük aktiviteleri ve alternatif yemek biçimleri göz önüne alınarak kişiye özel diyet programı hazırlanır. Mezoterapi’nin en büyük avantajlardan birisi sorunlu bölgede incelme sağlarken sarkma probleminin olmaması hatta tam tersine sıkılaşma ve şekillenme görülmesidir. Özellikle kadınlarda hamilelik sonrası cildin gevşemesi ve yaşın ilerlemesine bağlı kol altlarındaki sorunlarda düzenli bir şekilde uygulandığında başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

  Saç Mezoterapisi

  Özellikle saç dökülmesini önlemede ve saç canlandırmada çok tercih edilen bir yöntemdir. İlk aşamada saç dökülme nedenleri araştırılır ve bir nedentespit edilmişse tedavi edilir. Mevcut kıl köklerinin beslenmesi için vitamin, kan dolaşımını düzenleyiciler, elastin, kollagen yapımını artırıcı, keratin yapısında birçok etken maddeden oluşan bir kokteyl enjekte edilir. Kişinin problemine göre uygulama prosedürü hazırlanır. Genellikle ilk ay haftada bir, ikinci ay iki haftada bir ve daha sonra 3-4 hafta aralıklarla 8-12 seans kadar uygulanabilir. Saçtaki değişiklikler 2-3 seanstan sonra fark edilebilmektedir.

  Cilt Gençleştirme Mezoterapisi

  Cilt mezoterapisinde amaç cildi beslemek, canlandırmak, parlaklık sağlamak, sıkılaştırmak, ince kırışıklıkları gidermektir. Aynı zamanda ilerde oluşabilecek olumsuz etkileri en aza indirmektir. Bu etkileri sağlamak için, bir çok vitamin, mineral ve amino asit karışımları, dolgu maddesi olan hyaluronikasid içerikli ürünler, Somon DNA’sı gibi özel etkili mezoterapi ürünleri kullanılır. Bu yöntem rahatlıkla yüz, boyun, dekolte ve ellere uygulanmakta ve kişiyi mutlu edecek başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Genel olarak 3-4 hafta aralıklarla 3-4 seans yeterli olmaktadır.