preloader

Kimyasal Peeling Uygulamaları

Cilt yüzeyine uygulanan asitlerle, cildin kontrollü bir şekilde soyulması ve uyarılması işlemine kimyasal peeling adı verilir. Bu sayede ciltteki ölü tabaka uzaklaştırılır, cildin kan dolaşımı, hücre üretimi ve kollagen doku canlandırılır. Bu sayede; ince kırışıklıklar, akne ve akne izleri, geniş gözenekler, cilt lekeleri tedavi edilir. Çok sayıda kimyasal peeling ajanı olmakla birlikte en sık kullanılanlar glikolik asit, alfa hidroksi asitler (AHA), triklorasetik asit(TCA), salisilik asit, Jessner solüsyonu ve kombinasyonlarıdır.

Kimyasal Peeling

Peeling ile neler tedavi edilebilir?

Güneş veya çevresel faktörlerin deride oluşturduğu kırışıklar, güneşe ve yaşa bağlı lekeler, karaciğer lekeleri, çiller veya yüzdeki koyu renkli lekeler, melazma denilen hormonal veya gebelik lekeleri peeling ile tedavi edilebilmektedir.. Aknede iyileşmeye ve akne sonrası kalan izlerde düzelmeye yardımcıdır. Deride oluşturulan kontrollü soyulmanın ardından yeni cilt dokusu gelir ve yeni gelen cildin dokusu ve rengi daha düzgün, daha homojendir.

Nasıl uygulanmaktadır?

Yüz, boyun, göğüs, eller ve kollara uygulanabilir. Cilt uygun temizleyici ve ön peeling solüsyonu ile hazırlandıktan sonra tedavi alanına uygulama yapılır. İşlem esnasında 5-10 dakika sürebilen hafif yanma ve batma olabilir. İşlem sonrası hafif bir ciltte pembelik olmakla birlikte normal günlük yaşama dönülebilir. İstenilen sonuçlar için yapılan peeling türüne göre birkaç seans gerekebilir.

Peeling çeşitleri

Kimyasal peelingler etki derecelerine göre sınıflara ayrılırlar. Daha yüzeyel etkili glikolik asit, AHA, meyve asitleri ile yapılan peelingler. Etki mekanizması daha fazla olan TCA (Tricloroasetik asitler) ve fenoller.

AHA, Glikolik asit peelingler

AHA, çeşitli meyve ve yiyeceklerde doğal olarak bulunur ve meyve asitleri olarak bilinir. Bu grup birçok meyve asidi ihtiva eder ve bugün en yaygın kullanılanı şeker kamışı suyunda doğal olarak bulunan glikolik asittir. Glikolik asit düşük molekül çapı nedeniyle cildin derinliklerine daha rahat ulaşmakta ve emilimi daha fazla olmaktadır. Glikolik asit yöntemi ile derinin epidermis tabakası kısmi olarak soyularak hücrelerin kendilerini yenilemeleri ve cildin canlanmasını sağlanmaktadır. Bu yöntem derin peeling yöntemlerine nazaran daha kontrollü olarak cildi yeniler. Glikolik asit günümüzde kullanılan en yaygın yüzeyel peeling ajanıdır. %20 ve %60′ lık glikolik asit bileşiği içeren ürünlerle gerçekleştirilen peeling işlemleri uzman hekim tarafından uygulanmakta ve bu işlem için 5 seans, bazen de üzeri gerekmektedir. Seans aralıkları cilt yapısına göre değişmekle birlikte ortalama 10-15 gündür. Sonrasında doktorunuzun size önerdiği nemlendirici, güneş koruyucuları veya kremleri mutlaka kullanmalısınız.

TCA (Trikloroasetik asit)

Trikloroasetik asit (TCA), %18 ile% 40 oranlarında uygulanabilir, özellikle orta derinlikteki peeling için kullanılır. Cildin yüzeyindeki ince kırışıklıklar, yüzeysel lekeler ve ciddi pigmentasyon ve bazı akne problemleri TCA ile tedavi edilir. TCA ile yapılan soyma işlemleri daha kolay tolere edilebilir. İstenilen sonuçlara ulaşabilmek için birden fazla seans TCA ile soyma gerekebilmektedir. TCA soyma işlemi sonrasındaki iyileşme, genellikle 4-5 gün kadar kısa bir süre almaktadır.

Peeling sonrasında ne olması beklenir?

Kimyasal peelingin derinliğine bağlı olarak hafif veya güneş yanığı benzeri reaksiyon oluşur. Yüzeyel tipte 1-5 gün süren kızarıklık, pul pul hafif soyulmalar olur. Derin tiplerde hafif ödem ve deride gerginlik yanı sıra kahverengi bir tabaka oluşumu olağandır; bu tabaka 7-10 günde soyulur.

Peeling sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Uygulanan bölge tahriş edilmemeli, oluşabilen kabuklar soyulmamalı, kendiliğinden dökülmesi beklenmelidir. Doktor tarafından önerilen nemlendirici preparatlar kullanılmalıdır. Güneşten korunmaya azami şekilde dikkat edilmelidir.